Strona główna   Biuro prasowe   Komunikaty prasowe   Projekt Polska Press Grupy z dofinansowaniem od Google

Projekt Polska Press Grupy z dofinansowaniem od Google

Demaskator Fałszywych Newsów, projekt Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) otrzyma dofinansowanie z należącego do Google Funduszu Innowacyjnego Digital News Initiative (DNI Innovation Fund). Informację o dofinansowaniu projektu ogłoszono 6 lipca br. w Amsterdamie podczas konferencji DNI Innovation Fund (http://www.digitalnewsinitiative.com) z udziałem przedstawicieli mediów z całej Europy.

Demaskator Fałszywych Newsów (DFN) to projekt tworzony z myślą o potrzebach czytelników, którzy coraz częściej spotykają się z zalewem tzw. fake newsów czy nieprawdziwych informacji. Projekt DFN ma dać odbiorcom możliwość korzystania ze sprawdzonej informacji i wspierać rzetelne dziennikarstwo.

Dzięki stworzeniu innowacyjnej platformy redakcyjnej, wspieranej przez doświadczonych redaktorów AIP oraz obudowanej najnowszymi narzędziami technologicznymi, DFN będzie weryfikował najbardziej „gorące” newsy ukazujące się w social mediach oraz na stronach internetowych pod kątem ich prawdziwości i rzetelności dziennikarskiej. Rezultaty weryfikacji informacji będą publikowane na specjalnie stworzonej, nowej platformie internetowej. Powstanie również aplikacja umożliwiająca czytelnikom zgłaszanie materiałów do weryfikacji przez DFN.

Chcemy, aby ten projekt stał się uniwersalnym rozwiązaniem do weryfikacji prawdziwości newsów, a dzięki wykorzystaniu doświadczenia i zasobów redakcyjnych Polska Press Grupy dotyczył nie tylko weryfikacji informacji centralnych, ale także regionalnych i lokalnych. Wszystko po to, by jak najlepiej służyć czytelnikom i ostrzegać ich przed fake newsami. Uważamy, że Polska Press Grupa, jako lider rynkowy w kategorii informacji, ma w tym zakresie szczególne możliwości, ale również i zobowiązanie wobec odbiorców – mówi Paweł Fąfara, członek Zarządu Polska Press, odpowiedzialny za pion redakcyjny Grupy.

 Demaskator Fałszywych Newsów jest już drugim projektem dofinansowanym przez Google DNI Innovation Fund. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymał projekt Budżet Alert - platforma informacyjna i aplikacja na temat budżetów obywatelskich w Polsce.

 

Szczegóły:
http://www.digitalnewsinitiative.com