Strona główna   Biuro prasowe   Komunikaty prasowe   Premiera nowego filmu i albumu "Gazety Lubuskiej" – KRESY

Premiera nowego filmu i albumu "Gazety Lubuskiej" – KRESY

KRESY są drugim fabularyzowanym filmem dokumentalnym, który wyprodukowała „Gazeta Lubuska”. Pierwszy, wyemitowany rok temu, nosił tytuł „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”.

Film KRESY powstał dzięki ludziom Kresów. Świadkom, którzy zechcieli opowiedzieć swoje historie. Często były to niełatwe opowieści pełne dramatów i krwi, bolesnych wspomnień i łez. Autorami scenariusza są Witold Głowacki i Dariusz Chajewski, a reżyserem Rafał Bryll.

25 października br. w Cinema City w Zielonej Górze widzowie po raz pierwszy zobaczą 80-minutowy film KRESY. Dokument będzie można obejrzeć również na stronie  www.naszekresy.info.pl oraz www.gazetalubuska.pl już 26 października o godz. 10:00.

Zanim zrodził się pomysł na film KRESY, „Gazeta Lubuska” opublikowała setki artykułów o ludziach z Kresów, nagrano godziny rozmów, wydane zostały dwa albumy „Kresy. Kraina naszych ojców i dziadów, cz. I i II”. W tym roku wydany zostanie trzeci album, który będzie można kupić od 26 października. Do albumu będzie dołączona płyta dvd z filmem KRESY.

MIĘDZYNARODOWA PREMIERA 

Film KRESY zostanie pokazany w sekcji Polskie Horyzonty, na największym festiwalu kina Europy Wschodniej FilmFestival Cottbus. 28. edycja festiwalu potrwa od 6 do 11 listopada 2018 r., pokazane zostaną najnowsze produkcje (fabuły i dokumenty) oraz filmy w ramach retrospekcji – około 200 tytułów! 


Szczegóły na www.naszekresy.info.pl