Strona główna   Biuro prasowe   Komunikaty prasowe   NAGRODA GŁÓWNA GRANDFRONT 2015 DLA „POLSKI THE TIMES”

NAGRODA GŁÓWNA GRANDFRONT 2015 DLA „POLSKI THE TIMES”

Główną nagrodę w Konkursie Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku GrandFront 2015 zdobyła okładka „Polski The Times” z 16 listopada 2015 roku autorstwa Tomasza Bocheńskiego. Nagrodzono również okładkę „Dziennika Zachodniego”, trzy okładki „Naszego Miasta”, dwie kolejne okładki „Polski The Times”, stronę internetową „Gazeta Lubuska Plus” oraz reportaż multimedialny „Pokłady Pamięci” przygotowany przez "Dziennik Zachodni" w wydaniu "Śląsk Plus".

Najlepsze polskie okładki prasowe nagrodzono już po raz czternasty 9. maja 2016 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nagroda GrandFront to prestiżowe polskie wyróżnienie dla twórców grafiki prasowej. Konkurs jest miejscem prezentacji twórczych pomysłów, inspirujących technik i profesjonalnie opracowanych okładek gazet i czasopism. Zwycięzca GrandFrontu wskazuje na rozwiązania, które będą wyznaczać trendy w projektowaniu prasy na kolejny rok.

 

Polska Press Grupa zdobyła w sumie dziewięć nagród:

NAGRODĘ GŁÓWNĄ GRANDFRONT 2015

Tytuł: Polska The Times (16.11.2015)

Autor: Tomasz Bocheński

 


Nagrody w poszczególnych kategoriach

DZIENNIKI

II miejsce

Tytuł: Dziennik Zachodni (16.11.2015) 

Autor: Tomasz Bocheński

III miejsce

Tytuł: Polska The Times (13-15.11.2015)

Autor: Tomasz Bocheński

 

Wyróżnienia

Tytuł: Polska The Times (10.04.2015)

Autor: Tomasz Bocheński


GAZETY LOKALNE

III miejsce 

Tytuł: Nasze Miasto (14.05.2015)

Autor: Tomasz Bocheński

 


Wyróżnienia

Tytuł: Nasze Miasto  (29.01.2015) 

 Autor: Tomasz Bocheński


Tytuł: Nasze Miasto (28.05.2015) 

Autor: Tomasz BocheńskiSTRONA INTERNETOWA

Wyróżnienia

Tytuł: Gazeta Lubuska Plus

Autorzy: Anna Świrkowicz (grafika), Tomasz Bocheński (grafika), Dawid Pejas, Karol Radziusz, Maciej Zalewski

 

NAGRODA SPECJALNA ART FRONT

Tytuł: Dziennik Zachodni/Śląsk Plus. Pokłady Pamięci (reportaż multimedialny)

Autorzy: Maria Zawała i Karol Gruszka 

Link do reportażu: www.dziennikzachodni.pl/interactive/pokladypamieci/ 

  

Do rywalizacji o miano najlepszej okładki w 2015 roku stanęło ponad 200 redakcji prasy o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym, które zgłosiły 432 prace w 9 kategoriach dla prasy drukowanej. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w kategorii Hobby (96) oraz Rodzina i dom (72). O nagrody w kategoriach dla wydań cyfrowych rywalizowało 18 aplikacji mobilnych, stron internetowych i publikacji na tablety. Ponadto nadesłano 26 zgłoszeń do nagrody specjalnej.

Nagrodę główną XIV edycji Konkursu GrandFront otrzymała okładka „Polski The Times” autorstwa Tomasza Bocheńskiego, będąca reakcją na zamachy terrorystyczne w Paryżu. Jak mówi Tomasz Kuczborski, członek Jury, „można w niej dostrzec wiele cech predestynujących ją do tej nagrody: znakomity pomysł, bezbłędną kompozycję, lapidarne hasło tytułowe i profesjonalną realizację całości na okładce popularnej gazety codziennej - zwykle krzyczącej licznymi tytułami i zdjęciami. Nie umiem jednak powstrzymać natrętnej myśli, że nie mogę na nią patrzeć i wolałbym, aby nigdy nie musiała powstać”.

Po raz pierwszy w historii GrandFrontu nagrodzono aż pięć projektów. Jak ocenia Krzysztof Urbanowicz, członek Jury  „Każdy z nich był wyjątkowy. Mnie osobiście najbardziej urzekł reportaż multimedialny „Dziennika Zachodniego”.  Jego poziom merytoryczny, połączony z prostą, intuicyjną nawigacją, w niczym nie ustępuje interaktywnym materiałom z New York Timesa czy Le Monde. To znakomity przykład kultury konwergencji w tradycyjnych mediach w Polsce”.