Strona główna   Biuro prasowe   Komunikaty prasowe   Chwalimy się Powstaniem – akcja „Głosu Wielkopolskiego” Wydarzeniem Historycznym Roku!

Chwalimy się Powstaniem – akcja „Głosu Wielkopolskiego” Wydarzeniem Historycznym Roku!

Wielkopolanie wygrali! Tak jak zwycięskie było Powstanie Wielkopolskie, tak sukcesem okazała się ubiegłoroczna akcja Głosu Wielkopolskiego "Chwalimy się Powstaniem". Została Wydarzeniem Historycznym Roku 2015 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski!
Konkurs MHP organizowany jest od dziewięciu lat. W pierwszym etapie zgłoszone wydarzenia ocenia jury. Wybrane wydarzenia - zgłoszone przez instytucje, organizacje społeczne, czy tak jak w przypadku Głosu Wielkopolskiego - wydawnictwa - są poddawane później głosowaniu internautów.

W tym roku nagrody przyznawane były w trzech kategoriach. W kategorii "wystawa" nagrodę główną zdobyła Wystawa Stała w Muzeum Katyńskim - otwarta 17 września 2015 r. w historycznej Kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej. W kategorii "wydarzenie" zwyciężyło Widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”, które zostało zorganizowane 19 lipca 2015 roku w Gibach.

Akcja "Chwalimy się Powstaniem" była nominowana w kategorii „edukacja i multimedia”. Wygrała dzięki głosom internautów, którzy oddawali je na przełomie kwietnia i maja. Sama nagrodzona akcja rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku, z okazji 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Poznaniacy i Wielkopolanie o zwycięskim powstaniu wiedzą wiele, ale za mało mówi się o nim w Polsce, a poza jej granicami w ogóle nie jest znane. Dlatego właśnie „Głos Wielkopolski” z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego zorganizował akcję "Chwalimy się Powstaniem", w ramach której w połowie grudnia do rąk Czytelników trafiły najpierw pocztówka, a potem koperta z okolicznościowym tekstem (w językach polskim i angielskim) wyjaśniającym czym było Powstanie Wielkopolskie.

Akcję miała miejsce również na specjalnym profilu, gdzie przyniosła nieoczekiwany wynik: internauci pokazywali m.in. pamiątki po swoich przodkach powstańcach, dzielili się źródłami informacji o powstańcach czy nieznanymi historiami.

Akcję od samego początku wspierały znane postaci z Wielkopolski m.in. ludzie sztuki, naukowcy, piłkarze, środowiska kibicowskie. Dziś możemy powiedzieć, że "Chwalimy się Powstaniem" nie skończy się na jednej akcji - w tym roku planowana jest jej kolejna edycja z jeszcze większym rozmachem.