Strona główna   Biuro prasowe   Komunikaty prasowe   2016 rokiem niebieskich kołnierzyków – raport serwisu Gratka.pl

2016 rokiem niebieskich kołnierzyków – raport serwisu Gratka.pl

Serwis Gratka.pl podsumował rok 2016 pod względem opublikowanych ogłoszeń o pracę. Z analiz portalu wynika, że pracodawcy zamieścili ponad 131 tysięcy ogłoszeń, z czego ponad 22,5 proc. stanowiły oferty skierowane do pracowników wykwalifikowanych z sektora produkcji i pracy fizycznej.

Najczęściej poszukiwano szwaczek, pracowników produkcji i kierowców (także tych z uprawnieniami C + E) oraz magazynierów. Także po stronie kandydatów najwięcej – bo aż 49 proc. osób, które wysłały aplikację w serwisie - było przedstawicieli „niebieskich kołnierzyków” tj. specjalistów zawodowych, pracowników fizycznych, fachowców.


Gratka.pl – serwis wspierający pracodawców w rekrutacji pracowników sektora „niebieskich kołnierzyków” – podsumował charakterystyki ogłoszeń zamieszczanych w kategorii Praca w roku 2016. Wynika z nich, że w ubiegłym roku pracodawcy najczęściej poszukiwali osób na stanowisko szwaczki, pracownika produkcji, kierowcy, magazyniera, operatora wózka widłowego oraz ekspedientki. Na nieco dalszych pozycjach lecz równie często poszukiwani byli kierowcy kategorii C + E, pracownicy ochrony, przedstawiciele handlowi a także osoby sprzątające. Te grupy zawodowe stanowiły „Top 10” najczęściej wskazywanych w ogłoszeniach o pracę specjalizacji i zawodów. Ponadto, wysoką liczbę ofert pracy odnotowano w sektorze administracji biurowej.


Branżami o dużym zapotrzebowaniu wykwalifikowanych pracowników w 2016 roku były także budownictwo i geodezja. Oferty skierowane do fachowców w tym obszarze stanowiły 7,6 proc. wszystkich zamieszczonych ogłoszeń. Wśród innych poszukiwanych specjalistów znaleźli się kandydaci do pracy w motoryzacji, turystyce, hotelarstwie oraz gastronomii.


Praca na wakacje nie tylko w usługach
Miesiące letnie – zwłaszcza wakacyjne – zwyczajowo sprzyjają wzrostowi zatrudnienia w sektorze handlu i usług, lecz z danych serwisu Gratka.pl wynika, że to produkcja i praca fizyczna były w tym roku obszarami, do których rekruterzy poszukiwali największej liczby kandydatów. Ogłoszenia dotyczące pracy w tym sektorze stanowiły ponad 22,5 proc. wszystkich zamieszczonych ofert. Z kolei pracę w logistyce i zakupach oferowało 9,1 proc. pracodawców, a w sprzedaży handlu i franczyzie – 8 proc.


Z kolei pracownicy wykwalifikowani najchętniej odpowiadali na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców z obszaru produkcja i praca fizyczna (ponad 1/3 przesłanych aplikacji). Wysokim zainteresowaniem cieszyła się także praca w biurze. Co 6-ty kandydat korzystający z serwisu Gratka.pl odpowiadał na ogłoszenia dotyczące pracy biurowej i administracyjnej. 10 proc. pracowników poszukiwało pracy związanej z logistyką, zakupami i transportem.


Najwięcej ogłoszeń o pracę, także tych skierowanych do „niebieskich kołnierzyków”, zostało zamieszczonych w serwisie Gratka.pl w II kwartale roku, z kolei kandydaci najwięcej aplikacji – ponad 35 proc. liczby wszystkich wysłanych aplikacji - wysłali w III kwartale.


Kto najczęściej szukał pracy…
Z analizy danych użytkowników serwisu Gratka.pl wynika, że 40 proc. z nich ma wykształcenie średnie, 35 proc. wyższe, a 18 proc. specjalistyczne zawodowe. Ponad 75 proc. kandydatów to osoby w wieku najwyższej aktywności zawodowej tj. w wieku 25-54 lata, w tym 49% proc. to pracownicy zajmujący dotychczas niższe stanowiska kierownicze, specjaliści, przedstawiciele wolnych zawodów,
a także mundurowi i osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy handlu i usług oraz robotnicy. ¼ osób poszukujących pracy na stronie Gratka.pl to osoby aktualnie nieaktywne zawodowo, a co 10. użytkownik serwisu jeszcze studiuje i szuka pierwszej pracy lub pracy dorywczej.


… a gdzie najczęściej zatrudniano w 2016 roku?
W serwisie Gratka.pl najwięcej ogłoszeń zamieścili pracodawcy z województwa łódzkiego – ponad 26,5 proc., następnie z województwa śląskiego – 12,6 proc. oraz mazowieckiego 9,1 proc.
Na kolejnych miejscach znalazły się województwo wielkopolskie - 8,0 proc. ofert pracy zamieszczonych w serwisie oraz dolnośląskie – 6,4 proc. Wśród ofert pracy publikowanych w serwisie Gratka.pl 10,3 proc. dotyczyło zatrudnienia za granicą.